- Úvod
- Rozcestník
- PORADNA, ÚDRŽBA BOT
O botech, ozdůbkách a jejich péči
Abyste mohli být s botami spokojení naplno, myslete i na jejich účelovost. Pokud si na túru po kopcích a horách obujete balerínky, nejen že Vás brzy budou bolet nohy, nýbrž ani Vaše oblíbené balerínky Vám nepoděkují. Stejně tak sandálky nebo pantofle se nebudou hodit na sport (snad kromě šachu) a boty na podpatku na pórovitý povrch. Mějte rádi svoje boty a ony se Vám odvděčí pohodlím a dlouhověkostí.
Jak pečovat o jednotlivé ozdůbky na boty?
Obecně platí - pokud to jde, vyhněte se úplnému promáčení, rozhodně nedoporučujeme "praní" a jiné velké máčení. Ozdoby otřete vlhkým hadříkem, dávejte pozor na mechanické poškození.
Při odepínání z boty uchopte zároveň s ozdobou i suchý zip se cvočkou, prodloužíte tak její životnost.
Jak pečovat o lakovanou kůži?
Lakovaná kůže (všechna, ne jen ta, kterou používáme my) má časem tendenci praskat. Špínu stačí otřít vlhkým hadříkem, dávejte však pozor na promáčení, s vlhkostí se nesnáší nejlépe. Pro dokonalou péči si můžete pořídit i speciální pěnu na lakovanou kůži, která krásně vyleští a pečuje, popraskání tak oddálíte na nedohledno.
Jinak se boty z lakované kůže udržují v podstatě stejně jako jako z té nelakované. Můžete použít roztahovací sprej, ovšem jen velice opatrně, napínáky tak, jak jste zvyklí.
Pro zajímavost: hladkou useň (kůži) je třeba krémovat a tu broušenou imgregnovat.
Jak pečovat o umělou kůži?
Umělá kůže, neboli koženka, sice nevydrží tak dlouho jako ta pravá, nicméně to neznamená, že by si nezasloužila alespoň podobnou péči. Koženkové boty můžete krémovat krémem na boty z hladké kůže, oddálite tak její zteření (zejména v místech ohybu), nebo si na ně pořídit speciální pěnu na umělou kůži.
Rozhodně neprohloupíte, pokud boty z koženky ošetříte impregnačním sprejem na umělou kůži a při delším nenošení použijete napínáky.
Pokud se Vám potí nohy...
... pořiďte si speciální pudr proti pocení a čas od času boty vystříkejte speciálním sprejem, který je dezinfikuje a zbaví zápachu. V každém případě po každém nošení boty nechte vyschnout a pokud používáte vkládací stélku (například ortopedickou), vytáhněte ji a nechte vyvětrat.
Tlačí Vás pata na kožených botách?
Stará dobrá babská rada - navlhčit patu slivovicí a přes hadýrku jemně rozklepat kladívkem. Ale pozor, opravdu jemně! Ať nepopraskají švy nebo nedojde k jinému poškození.
Promokli jste až po patu?
Promáčené boty vycpěte novinami a pomalu sušete mimo přímý dosah zdroje tepla (tedy ne na rozpáleném topení!). Nebo v troubě, ale na velmi, velmi nízkou teplotu a ideálné v horkovzdušné s pootevřenými dvířky.
Zajímá Vás něco jiného? Zepteje se!